8. február je Dňom bezpečného internetu (vznikol v roku 2004). Na Slovensku sa problematike digitálneho občianstva venuje nezisková organizácia Digitálne Slovensko (digiQ).
Dnes si nevieme predstaviť život bez internetu, kde sa tiež môžeme stretnúť s netoleranciou, podvodmi, závislosťou na hrách, zneužívaním, kyberšikanovaním. preto aj dnes si pripomenieme ako byť v bezpečí na internete. Na hodinách informatiky sa žiaci učia bezpečnej práci na internete, venujú sa sociálnym sieťam, zverejňovaniu informácií, vhodným heslám.
Rady, ako byť na internete v bezpečí a nestať sa obeťou, pri príležitosti medzinárodného dňa bezpečného internetu pripravil odbor prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR.
- Vopred sa oboznámte s pravidlami internetovej služby pred jej užívaním. Známe sú napríklad zneužitia fotografií z profilov osôb.
- Bezpečne sa prihlasujte do svojho účtu. Bezpečné prihlásenie spočíva vo zvolení si dostatočne dlhého hesla, ktoré obsahuje malé aj veľké písmená a netradičné symboly. Ak máš viac aplikácií, nepoužívaj iba 1 heslo.
- Pravidelne obmieňajte svoje heslo. Meňte ho, aspoň raz za jeden až dva mesiace. Sledujte, či si prehliadač neuložil vaše heslo, hlavne v zariadení, ktoré vám nepatria.
- Nepridávajte si do priateľov na svojom účte kohokoľvek (len kvôli ich počtu). Do okruhu priateľov by mali patriť len ľudia, ktorí sú nám dobre známi.
- Správne si nastavte možnosti zdieľania – kto môže vidieť vami pridané informácie, fotky. Ak si zvolíte iba priateľov, cudzí sa k nim nedostane. Ak zvolíte možnosť vidieť aj priatelia vašich priateľov, umožňujete obrovskému množstvu osôb sledovať váš profil bez vašej kontroly.
- Nezverejňujte svoje osobné údaje. (telefón, zdravotný stav, adresa,..) Toto pravidlo je, pochopiteľne, veľmi náročné dodržať vo vzťahu k nadväzovaniu nových známostí, či k zdieľaniu životných udalostí.
- Nezdieľajte svoje fotografie a videá. Vopred si zvážte komu a ako sprístupňujete svoje fotografie, či videá a zamyslite sa nad ich obsahom.
- Buďte empatickí pri zdieľaní informácií o iných. Pokiaľ sa dostanete k informáciám, ktoré by ste nikdy nezdieľali, nešírte ich ďalej.
- Rozlišujte reálny svet od virtuálneho. Nezabúdajte, že za virtuálnym profilom stojí skutočný človek. So svojimi vlastnosťami a schopnosťami, pozitívnymi aj negatívnymi. Netreba zabúdať, že veci a osoby vo virtuálnom svete nemusia v reálnom vôbec existovať.
- Bezpečne sa odhlasujte zo svojho účtu. Po ukončení práce na svojom účte sa nezabudnite odhlásiť, čím predídete možnému zásahu do svojho účtu.
V závere je dôležité si uvedomiť, že za svoje správanie sa na internete, som zodpovedný sám. Mali by sme sa učiť využívať internet na tvorbu dobrých vecí, projektov.
Internet je len nástroj, za jeho využívaním vždy stojí človek.
Samy sa zamýšľame nad tým, či je pravda to alebo ono, čo sme akurát prečítali, či videli. Niektoré správy, fotografie vyzerajú tak vierohodne, ale vôbec tomu tak nie je. Takéto správy sa volajú hoaxy – falošné správy, ktoré sa používajú na šírenie nenávisti, strachu, kliknutím na správy ich autorom vzrastá sledovanosť.
Mnohí hráme na internete rôzne hry. Hra je prirodzenou súčasťou nášho života, je relaxom, spoločenskou aktivitou, má aj pozitíva aj negatíva. Na čo si dať pozor? Dopredu si stanovme koľko času strávime pri hre, dávajme si pravidelné prestávky, myslime na bezpečie – chráňme si osobné informácie, niektoré vylepšenia hier si treba kúpiť za peniaze – premyslime si, čo si to môžeme dovoliť a či nám to rodičia dovolia.
V televízii sme sa stretli aj s pojmom internetové podvody - aj keď nám internet umožňuje nakupovať jednoducho z pohodlia domova, môžeme sa stretnúť aj s podvodom – nepríde tovar, nevidíme tovar, nemôžeme ho vyskúšať,... Pri nakupovaní tiež dávajme pozor, nakupujme iba to, čo je potrebné a po dohode s rodičom.
Internetové známosti: Internet ponúka sociálne siete na komunikáciu, nadväzovanie kontaktov. Nikdy nemôžeš vedieť, kto je na druhej strane internetu, všímaj si podozrivé správanie, ak je niečo príliš dokonalé, nebude to skutočné – ak ti niekto cez internet sľúbi, že urobí pre teba všetko a nič za to nechce, pravdepodobne za tým niečo bude. Dávajme pozor na to, že čo raz zverejníte na internet, tak to tam ostáva aj po vymazaní.
Kyberšikanovanie je najčastejší negatívny jav na internete, napr. urážanie, nadávanie, zastrašovanie, šírenie klebiet, zverejnenie "trápnych" fotografií, videí. Nikto nemá právo vysmievať sa druhému, ak by ste mali s tým skúsenosť, je potrebné povedať to dospelému. Dávajme pozor na to, čo o sebe zverejníme.
Ako správne používať mobil? Strážme si ho, nepožičiavajme komukoľvek, zvážme, na čo míňame kredit, chráňme svoje osobné údaje, nefoťme a nenahrávajme kamarátov bez ich súhlasu. Ak ti niekto ubližuje cez mobil, bráň sa. Povedz to dospelej osobe. Nenatáčaj videá s násilím a ani ich nešír.
Ponúkame zaujímavé stránky: sheeplive.eu, pomoc.sk
Prajeme nám všetkým bezpečné surfovanie na internete. /MG/