Koordinátor prevencie
Konzultačné hodiny:
Kontakt:
Prevencia drogových závislostí a iných sociálno-patologických javov v školách a školských zariadeniach je dôležitou súčasťou systému účinných preventívnych aktivít zameraných na ochranu detí v zmysle dodržiavania medzinárodných dohovorov, najmä Deklarácie práv dieťaťa, Dohovoru o právach dieťaťa, a je v súlade s Národnou protidrogovou stratégiou.
Cieľom výchovy a vzdelávania v oblasti primárnej prevencie závislosti v rezorte školstva je potrebné realizovať v širšom kontexte prevencie sociálno-patologických javov v zmysle pozitívnej výchovy k formovaniu zdravého životného štýlu a utváraniu optimálnych podmienok pre rozvoj osobnosti jednotlivca.
Úlohy koordinátora v oblasti primárnej prevencie
- V spolupráci s vedením školy iniciovať preventívne aktivity a koordináciu prevencie ako integrálnu súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu.
- Plniť úlohy školského poradcu v otázkach drogovej prevencie.
- Monitorovať a analyzovať situáciu v škole z pohľadu užívania legálnych a nelegálnych drog v priestoroch školy.
- Poskytovať preventívno-výchovné konzultácie žiakom a ich zákonným zástupcom.
- Koordinovať a metodicky usmerňovať preventívnu a informačnú činnosť pedagogických zamestnancov, ale i žiakov.
- Podieľať sa na zlepšení podmienok pre mimoškolské aktivity.
- Rozvíjať záujmové činnosti a tvorivosť žiakov, akceptovať krúžkovú činnosť.
- V zmysle programov podpory a ochrany detí a mládeže podporovať nielen talentovanú, ale aj problémovú, resp. rizikovú mládež.
- Podporovať kultúrne a umelecké aktivity zamerané na posolstvo života bez drog.
- Informovať žiakov, zákonných zástupcov o činnosti preventívnych, poradenských a iných odborných zariadení a o preventívnych programoch organizovaných školou.
- V zmysle Deklarácie práv dieťaťa v školách a v školských zariadeniach zabezpečovať aktívnu ochranu detí. Monitorovať zmeny v správaní detí a zabezpečiť opatrenia proti šíreniu drog v školskom prostredí. Osobitnú pozornosť venovať realizácii a rešpektovaniu Zákona o ochrane nefajčiarov v podmienkach školy a školských zariadení.
- Spolupracovať a s centrami výchovnej a psychologickej prevencie, pedagogicko-psychologickými poradňami a inými odbornými zariadeniami z rezortu zdravotníctva a sociálnych vecí
Krízové linky pomoci
- Linka dôvery Nezábudka: 0800 800 566 (nonstop)
- Linka detskej istoty: 116 111 (nonstop), www.ldi.sk
- Linka detskej dôvery: 0907 401 749, každý pracovný deň od 8:00 – 20:00 hod, odkazy@linkadeti.sk, četová poradňa na stránke www.linkadeti.sk
- Linka nádeje: pre krízové situácie a rodinné problémy, ktoré vyžadujú väčší priestor: 055/644 1155
- IPčko.sk (www.ipcko.sk), bezplatná a anonymná poradňa pre mladých ľudí. Poradenstvo mejlom na ipcko@ipcko.sk a četová poradňa nonstop
-
Ak sa chcete o bezpečnom správaní sa na internete dozvedieť viac, prípadne hľadáte spôsob, ako pomôcť sebe alebo niekomu druhému, môžete si pozrieť napríklad tieto stránky:
www.pomoc.sk - tu môžeš nahlásiť, ak ťa niekto prostredníctvom internetu obťažuje - využiť môžeš chat, email alebo nonstop telefonickú linku
stopline.sk - ak narazíš na stránky s nevhodným obsahom
https://detstvobeznasilia.gov.sk/
-
Ďalšie stránky
-
www.statpedu.sk
-
www.cervenestuzky.sk
-
www.unicef.sk
-
hhtps://oz-integra.sk/ informácie o sektách