Školský špeciálny pedagóg
Konzultačné hodiny: utorok od 11.00 hod. do 14.00 hod.
Kontakt: gercakovamonika@gmail.com; +421 908255206
Činnosť školského špeciálneho pedagóga je zameraná predovšetkým na priamu prácu so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Ide o indiviuálnu prácu so žiakmi s vývinovými poruchami učenia (dyslexia, dysgrafia, dysortografia, dyspraxia), s poruchami koncentrácie pozornosti, hyperaktivitou a so žiakmi s narušenou komunikačnou schopnosťou.
Náplň práce školského špeciálneho pedagóga
1. Práca so žiakmi
- Hlavnú náplň práce školského špeciálneho pedagóga tvorí priama práca so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami /švvp/ a žiakmi s podpornými opatreniami.
- Školský špeciálny pedagóg je jedným z prvých odborníkov, ktorý má možnosť v úzkej spolupráci s ostatnými učiteľmi zachytiť varovné signály, podchytiť a začať rozvíjať silné stránky žiaka a tak zastaviť riziko možných zlyhaní, frustrácií.
- Špeciálny pedagóg realizuje reedukácie so žiakmi s vývinovými poruchami učenia, podpornými opatreniami. Podľa stanoveného rozvrhu, títo žiaci majú individuálne konzultácie s cieľom prekonávať vzdelávacie problémy. Časť hodiny sa môže využívať na objasnenie učiva v jednotlivých predmetoch, keď sa nedarí pochopiť učivo. Každý začlenený žiak so švvp sa reedukácie zúčastňuje približne 1-krát za dva týždne, v prípade potreby sú reedukačné cvičenia častejšie.
- Žiaci 8. až 9. ročníka majú len kontrolné stretnutia, nakoľko ich vývin schopnosti vnímania je už čiastočne ohraničený, dokončený.
- Špeciálny pedagóg sa orientuje v diagnózach jednotlivých žiakov, v prognózach ich stavu, v anamnéze, socio-kultúrnom, prípadne aj ekonomickom zázemí žiaka.
- Školský špeciálny pedagóg podľa potreby pracuje so žiakmi so švvp priamo v triede. Realizuje pozorovania žiakov priamo v ich prirodzenom školskom prostredí.
Náplň reedukačných cvičení:
1. Cvičenia sluchového vnímania (podpora čítania, písanie diktátov...)
- tvorenie slov zámenou hlásky, slabiky
- rozpoznať vyhláskované slovo
- určiť v slovách tvrdú, mäkkú hlásku d-ď, t-ť,
- vymýšľanie slov s rovnakým základom
- slovné hry s doplňovaním slov do vety
- písanie tvrdej, znelej , mäkkej neznelej spoluhlásky
2. Cvičenia sluchovej analýzy, syntézy ( žiak sa postupne učí pracovať so slovami zvyšujúcej sa náročnosti
- dvojslabičné slová
- trojslabičné slová
- kombinácie slov
3. Cvičenia zrakového vnímania (podpora rozlišovania písmen, písanie, diktáty )
- hľadanie rôznych objektov, vyfarbovanie plôch,
- hľadanie odlišností, rovnakosti dvoch obrázkov
- dokresľovanie obrázkov
- obkresľovanie tlačených písmen
4. Cvičenia pre žiakov s dyslektickými ťažkosťami
- skladanie slabík, slov
- postupnosť čítania slov
- spoločné čítanie – naraz so žiakom v jeho rytme, najprv dospelý prečíta slová, žiak sa pozerá na vyslovovanie slov, potom sa číta spoločne
5. Cvičenia pre žiakov s dyskalkulickými ťažkosťami
- vysvetľovať numerické operácie názorným spôsobom, vysvetliť pojem, číslo, vzťah
- orientácie na ploche, pojmy vpravo, vľavo, hore, dole
- učiť vzostupný a zostupný rad čísel
- zápis viacciferných čísel
- naučiť jeden spôsob riešenia úloh a ten upevňovať
- používať tabuľky sčítania, násobenia, delenia
- v slovných úlohách zdôrazniť kľúčové slová
6. Cvičenia na rozvoj grafomotorických a vizuomotorických zručností, podpora písania
- cvičenia na rozvoj hrubej a jemnej motoriky
- uvoľňovacie cvičenia pred písaním
- upevňovať správny úchop písacieho náčini
2. Práca s rodičmi
Rodičia si môžu konzultáciu dohodnúť podľa aktuálnej potreby. Cieľom takýchto stretnutí je výmena skúseností a hľadanie spoločného postupu pri prekonávaní vzdelávacích problémov.
3. Práca s učiteľmi , výchovným poradcom a pedagogickými asistentmi
Školský špeciálny pedagóg je poradcom a pomocníkom učiteľov pri vzdelávaní žiakov so švvp. Pravidelne konzultuje problémy žiaka vyplývajúce z jeho diagnózy a odporúča im vhodné metódy na prácu s konkrétnym žiakom.
Spolupráca školského špeciálneho pedagóga s výchovným poradcom školy sleduje sociálne vzťahy v triedach, pomáha viesť všetkých žiakov k chápaniu a rešpektovaniu odlišností, na im primeranej úrovni vysvetľuje charakter zdravotných postihnutí tak, aby pochopili, za akých podmienok sa môže ich spolužiak zúčastňovať spoločných aktivít, pomáha odstraňovať predsudky, budovať ovzdušie podpory a pomoci s rešpektom a bez neopodstatnených prejavov ľútosti, pomáha budovať priateľstvá, podporuje učenie primeraných vzájomných interakcií medzi rovesníkmi a dobrých sociálnych vzťahov v triede aj v celej škole sa zameriava najmä na realizáciu akýchkoľvek celoštátnych testovaní so zameraním na osobitosti žiakov so švvp a na ich umiestnenie na primeraný typ strednej školy. Spolupráca sa premieta aj do oblasti riešenia problémov v správaní (ak sa vyskytnú u žiakov so švvp). Vzájomne hľadajú riešenia a spôsoby nápravy patologického správania žiaka.
4. Spolupráca s Centrami poradenstva a prevencie
Úlohou školského špeciálneho pedagóga je koordinovať proces, za pomoci ktorého sa žiak s problémami v učení stáva žiakom s diagnostikovanou poruchou učenia. Tento proces vyžaduje spoluprácu nielen rodiča, žiaka, ale aj odborného garanta, ktorým je v tomto prípade CP a P. Školský špeciálny pedagóg je sprostredkovateľom medzi školou, CP a P.
5. Administratívna a dokumentačná činnosť školského špeciálneho pedagóga
- Spolupodieľa sa na vytváraní, aktualizácii, inovácii individuálnych programov pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, následne sa podieľa na ich aplikácii v praxi.
- Kompletizuje dokumentáciu začlenených žiakov.
- Dohliada na používanie kompenzačných pomôcok a odporúčaní poradenského zariadenia vo výchovno-vzdelávacom procese.
- Zabezpečuje písomnú dokumentáciu potrebnú k odoslaniu do centier poradenstva od rodičov a triednych učiteľov, sprostredkováva priamy kontakt so psychológmi, špeciálnymi pedagógmi, s pedopsychiatrom, s inými odbornými lekármi .
- Koordinuje prácu pedagogických asistentov učiteľov, školského podporného tímu.
- Sleduje platnú legislatívu a legislatívne zmeny v oblasti vzdelávania žiakov so švvp a špeciálno-pedagogického poradenstva.
- Systematicky, priebežne a pravidelne sa vzdeláva a sleduje nové prístupy a trendy v odborných oblastiach, formou samoštúdia, účasťou na odborných seminároch, prednáškach vzdelávaniach a webinároch, počúvaním odborných podcastov, orientuje sa v inovatívnych prístupoch, metódach a formách práce s deťmi a žiakmi.
- Zachováva mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri vykonávaní práce vo verejnom záujme (v zmysle školského zákona), zabezpečuje ochranu osobných údajov žiakov a citlivých informácií o nich.