Srdečne Vás pozývame zapojiť sa do 7. ročníka projektu Koľko Lásky sa zmestí do krabice od topánok? Spoločne môžeme priniesť radosť a lásku seniorom, ktorí často prežívajú Vianoce osamote. Tento projekt ponúka jedinečnú príležitosť spájať generácie a výchovu mládeže prepojiť so skutočnými hodnotami, ako sú empatia, láska a nezištná pomoc. Pre seniorov môže byť práve tento darček jediným alebo posledným darčekom, ktorý dostanú, a my môžeme priniesť kúsok lásky do ich životov. Naše zapojenie nielen že prinesie radosť a úľavu niekomu, kto to najviac potrebuje, ale aj poskytne príležitosť rozvíjať hodnoty, ktoré formujú charakter a zodpovednosť. Návod na prípravu krabičky je na plagáte. Krabičky môžeme odovzdať triednej pani učiteľke do 28.11.2024. /MG/
Koľko Lásky sa zmestí do krabice od topánok?
Rozvoj komunikačných schopností na hodinách anglického jazyka.
Rozvoj komunikačných zručností na hodinách anglického jazyka je kľúčový, nielen pre učenie sa jazyka, ale aj pre osobnostný a profesionálny rast žiakov.
Naša škola spolupracuje s V.I.A.C. - Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže. Spolu s dobrovoľníkmi (Carolina z Portugalska, Paul z Nemecka, Lucy z Maďarska, Arpad z Rumunska) využívame na hodinách rôzne metódy a aktivity, ktoré môžu pomôcť zlepšiť komunikačné zručnosti a odbúravať stres spojený rozprávaním v angličtine. (IL)
Pexesový kráľ - súťaž, ktorá preverí pamäť
Aj tento rok sa na 1.stupni konala už tradičná súťaž s názvom Pexesový kráľ školy. Deti z 1. - 4. ročníka sa stretli, aby otestovali svoje pamäťové schopnosti a preukázali svoju šikovnosť v obľúbenej hre, ktorá preverí pozornosť, sústredenie a hlavne dobrú pamäť. Súťaž prebiehala vo viacerých kolách vo dvoch kategóriách. Finále bolo napínavé až do posledného otočenia kartičky. Atmosféra bola počas celej súťaže výborná – povzbudzovanie spolužiakov, radostné výkriky pri nájdení správnych dvojíc a napätie v každom kole. Najlepšiu pamäť ukázali Vladko Havrila (1.kat.) a Félix Fukas (2.kat.). Víťazi si odniesli titul Pexesového kráľa školy a spolu s ďalšími umiestnenými aj pekné ceny a samozrejme boli odmenení veľkým potleskom.
Exkurzia Oravice
Do fotogalérie bol pridaný nový album Exkurzia Oravice.
28Jesenný slnečný piatok (8.11.2024) patril žiakom 5.A a 6.A.
Zúčastnili sme sa exkurzie v Oraviciach, kde sme sa zamerali na rašelinisko Peciská.
V Oraviciach nás čakal lesník p.Michalec. Previedol nás rašeliniskom. Tam nám vysvetlil lesný ekosystém, vznik rašeliny, vplyv vody na rašelinisko a mnoho iného. Poznávačkou nám poukázal na rozdiely medzi listnatými a ihličnatými stromami.
Po prechádzke sa žiaci zabavili aktivitami, pri ktorých sa aj poriadne zapotili :-)
Unavení, hladní, ale spokojní sme sa plní zážitkov vrátili domov.
Ďakujeme p.Michalcovi za príjemný deň a nové poznatky o našej prírode. /DB/
Pozvánka
MINIKONFERENCIA- Inšpiratívne ženy v IT
Dievčatá z 8.A a 9.A sa 28.10. zúčastnili minikonferencie o postavení a dôležitosti žien v IT na Strednej priemyselnej škole informačných technológií Ignáca Gessaya v Tvrdošíne.
Počas šiestich prednáškových blokov sa nám so svojimi životnými príbehmi predstavili manažérky z občianskeho združenia Aj Ty v IT, líderky z firmy Blueweb, softvérová inžinierka, fotografka aj vysokoškolská učiteľka. Hlavným cieľom konferencie bolo zvýšiť záujem dievčat o štúdium informačných technológií, pretože aj keď stále prevláda stereotyp, že IT je mužská oblasť, prítomné ženy boli dôkazom toho, že sa to dá zvládnuť. /ZV/
Koncentračný tábor Osvienčim - smutné tajomstvo holokaustu
Do fotogalérie bol pridaný nový album Koncentračný tábor Osvienčim .
57Posledný deň pred jesennými prázdninami sa žiaci našej školy zúčastnili exkurzie do koncentračného a vyhladzovacieho tábora Osvienčim (Auschwitz) a do tábora Brezinky (Birkenau).
Už len ten pocit, že stojíme a chodíme po mieste, kde počas 2. svetovej vojny žilo a zomrelo tak neskutočne veľa nevinných ľudí len preto, lebo mali iné vierovyznanie, inú farbu pleti, či možno len názor, pohlo to našimi srdciami a prinieslo nám to príval neskutočných emócií. Veď ako vôbec niekomu napadlo takto kruto ubližovať ľuďom?
Prehliadka bola rozdelená na dve časti. Najprv sme absolvovali prehliadku v Osvienčine. Po príchode na miesto hrôzy sme si nasadili slúchadlá a pozorne počúvali výklad sprievodkyne. Tábor dostal názov Auschwitz, čo v nemeckom jazyku znamená názov tejto poľskej obce. Pani sprievodkyňa nám opísala každodenný život a útrapy väzňov. Múzeum dodnes ukýva veci, ktoré boli Židom zhabané, ako napr. okuliare, topánky, oblečenie, kufre či vlasy. V barakoch sme videli fotografie väzňov, ale aj plynové komory s otvormi v strope či krematórium so spaľovacími pecami.
Pre nedostatočnú kapacitu bol postavený druhý tábor Birkenau, kde sme sa presunuli autobusom. Ide o niekoľkonásobne väčší komplex ako prvý tábor. Nachádza sa v blízkosti Osvienčimu, v susednej obci Brezinka. Bolo to miesto, kde prichádzali vagóny so Židmi. Tu ich po vystúpení z vagónov triedili. Z pôvodného stavu (300) sa zachovalo len 45 murovaných a 22 drevených budov. Vypočuli sme si veľa príbehov o osudoch ľudí, ktorí sa zachránili a o tom, ako sa z tejto tragédie celý život spamätávali.
Naše ďalšie kroky smerovali do miestnej synagógy, kde sme mali možnosť spoznať bohatú históriu židovskej kultúry. Je to jediná zachovaná synagóga v meste Osvienčim, ktorá slúži zároveň aj ako múzeum .
Návštreva Osvienčinu nás obohatila o historické poznatky, ale zároveň sme si uvedomili, aké dôležité je v sebe pestovať ľudskosť, súcit a ochotu bojovať proti diskriminácii. /ZV/
Erasmus+ Mobilita Česko
Do fotogalérie bol pridaný nový album Erasmus+ Mobilita Česko.
Ako to funguje na českej základnej škole v Mníšku pod Brdy, poznávanie blízkeho okolia a českej metropoly Prahy ...
1221.DEŇ
Po náročnej dvanásť hodinovej ceste vlakom z Vitanovej nás okúzľujúci západ slnka privítal v mestečku Mníšek pod Brdy neďaleko hlavného mesta Česka. Už na autobusovej zastávke nás čakali naši českí priatelia, ktorí nás milo privítali. Po presune na penzión Marjána nás čakali zábavné zoznamovacie aktivity a výborná večera.
2. DEŇ
Národné technické múzeum nás prekvapilo veľkosťou a množstvom trvalých expozícii - dopravy, merania času, techniky v domácnosti. Navštívili sme fotografický ateliér, filmové štúdio i uhoľnú baňu. Posilnení občerstvením v bufete sme sa spolu s českými spolužiakmi vybrali na náučnú prechádzku Prahou. Prešli sme židovskou uličkou okolo Klausovej synagógy na Staromestské námestie. Tu sme v dave rôznych národností a kultúr pozorovali odbíjanie stredovekých astronomických hodín - Pražského orloja, charakteristickej dominanty Prahy. Prehliadku sme ukončili krásnym výhľadom na Vltavu.
3. DEŇ
Výdatné raňajky a peší presun boli začiatkom náročného školského dňa v našej partnerskej škole. Po prehliadke priestorov školy, ktorá nás prekvapila veľkosťou, sme sa stali súčasťou rôznych vyučovacích hodín. Na hodine anglického jazyka s lektorom sme posilňovali slovnú zásobu a zúčastnili sme sa projektového vyučovania u deviatakov, v ktorom žiaci pracovali na téme time managment a wellbeing. Zoznámili sme sa s aktívnymi prestávkami a ako to funguje v ich školskej jedálni so stovkami stravníkov. Po dobrom obede sme sa znova vybrali do ulíc Prahy. Cestovanie metrom bolo pre nás novou skúsenosťou a zážitkom, kde sme si overili naše orientačné schopnosti. Prezreli sme si okolie Pražského hradu, z ktorého je krásny výhľad na celú metropolu, prešli cez Karlov most, hľadali stratený mobil. Deň sme ukončili na Václavskom námestí nákupmi darčekov.
4. DEŇ
Školské vyučovanie pokračovalo aj tento deň projektovým vyučovaním. V cirkulárnej výučbe sme sa venovali ekologickej téme. Rozvinuli sme poznatky o triedení odpadu, ako ho ešte lepšie triediť a zamysleli sme sa aj nad problémom ako nevytvárať ďalší odpad. Po odvážení odpadu žiaci počítali percentuálne zastúpenie jeho jednotlivých častí. Svoje sociálne a komunikačné zručnosti sme využili v skupinovej práci. Poobedie sa nieslo v duchu prehliadky miestneho zámku v Mníšku, o ktorom sme sa dozvedeli mnoho zaujímavých historických faktov. Turistický pochod na neďalekú Skalku nám ponúkol pekné výhľady na okolie. Opekačka a návšteva cukrárne boli milým a príjemným spestrením dňa. V kostole sv. Václava, ktorý je dominantou námestia, sme náš deň ukončili sv. omšou. Unavení, ale plní zážitkov sme hneď zaspali.
5. DEŇ
Posledný deň mobility sme v digitálnom prostredí programu Canva, tvorili prezentácie v anglickom jazyku. Témou boli zážitky z veľkomesta a spoločne prežité chvíle s českými spolužiakmi. Po prezentácii sme dostali certifikáty potvrdzujúce našu účasť v programe Erasmus+. Rozlúčka bola krátka a dojímavá. Poobede sme si vlastný program vyplnili ešte návštevou Národného múzea na Václavskom námestí. Múzeum nás očarilo nádherne vyzdobeným interiérom a obrovskými priestormi. Expozície Zázraky evolúcie, Okná do praveku, Sály minerálov, či Momenty dejín nám priam vyrážali dych. Bolo to veľmi poučné a obohacujúce.
Mobilitu sme ukončili v sobotu opäť dvanásťhodinovým zeleným cestovaním vlakom. Prišli sme unavení, ale naplnení množstvom nových skúseností a zážitkov. Všetci zdraví a šťastní sme sa vrátili do našej malej školičky, kde každý každého pozná po mene, kde nemusíme prechádzať dlhými chodbami a množstvom schodov, aby sme sa dostali do učebne a kde to poznáme. Napriek tomu sme radi a vďační za skúsenosť, ktorá nám bola ponúknutá z programu Erasmus+ a my sme ju využili.
Vyhodnotenie súťaži
- 15
Deti sa počas týždňa zdravej výživy v rámci súťaže Hovorme o jedle zapojili do súťaží:
A. Výtvarná súťaž: Chutné maľovanie
Téma: Ovocie, zelenina z našich záhrad
I.kategória (žiaci 1.- 4. ročníka)
- miesto - Táňa Ondríková
- miesto - Agátka Havrilová
- miesto - Paulína Krasová
- miesto - Hanka Čarnoká
II. kategória (žiaci 5. - 9.ročníka)
- miesto – Viktória Ulrichová
Téma: Mlieko od našich slovenských kravičiek:
I. kategória (žiaci 1. - 4. ročníka)
- miesto – Veronika Viktorová, Karolína Kokošková
II. kategória (žiaci 5. - 9. ročníka)
- miesto – Dorota Števuliaková, 5.A
- miesto – Adela Havrilová, 5.A
B. Literárna súťaž: Načo sú nám polia, sady
Do literárnej súťaže sa zapojilo 9 žiakov: Vanesa Šefčíková, Andrej Šprlák, Ladislav Tomajka, Leonard Ulrich, Matúš Svorník, Diana Gareková, Lukáš Ťapaj, Monika Mišudová, Bohumil Šprlák.
Okrem toho žiaci 6. ročníka napísali aj spoločnú báseň.
Tradičné potraviny, tradičné jedlá
Deti spolu s rodičmi a starými rodičmi mali napísať tradičné jedlá, čo jedávali naši starkí. Bola to príležitosť, kedy sa so starkými a rodičmi rozprávali aj doma o zdravom jedle, o tom, že potravinami neplytváme.
Zo všetkých zoznamov sme spísali jedlá, ktoré sa varili v minulosti a v mnohých rodinách varia ešte aj dnes. Sú to: zemiaky s kyslým mliekom, kapustová polievka so zemiakmi, zemiakové placky, strapačky, detská krupica, kukuričanka, bryndzové halušky, syrové halušky, slivková polievka, husacia polievka, fazuľová polievka, hrachová polievka, guláš, palacinky, buchty na pare, huspenina, jaternica, tlačenka, chlieb, posúchy, šišky, podplameníky, makové šúľance, kyslá kapusta, zemiakové pirohy, ...
Možno je tu výzva aj pre nás: Vráťme sa k tradičným potravinám našich predkov (obilniny, strukoviny, zemiaky, hlúbová a koreňová zelenina). Odmenu za zapojenie do tejto aktivity získali: Roland Pisoň a Paulína Karasová.
Ďakujeme, že ste sa zapojili do súťaží a víťazom blahoželáme. /MG/
Hovorme o jedle
- 108
Od 14. do 18. októbra sme sa zapojili sme do 12. ročníka týždňa Hovorme o jedle. Bol to pre nás týždeň zdravej výživy spojený s misijným týždňom. Na škole sme zrealizovali aktivity k vyhláseným denným témam. Priebeh celého týždňa bol nasledovný:
Pondelok – téma: Chlieb náš každodenný daj nám dnes
Štyria žiaci z rôznych tried oblečení v kroji vítali všetkých pri príchode do školy chlebom a soľou. Pre prichádzajúcich to bolo milé prekvapenie, všetci sa ponúkli, zaspievali si a niektorí si aj zatancovali. Tento deň sme prišli v bielo – hnedej farbe. Žiaci počas prestávok predávali doma upečené pečivo, plnené rožky, bábku, buchty. Žiačka 4. ročníka Karolínka Kokošková doma upiekla chlieb, celý postup odfotila. Upečený chlieb doniesla do školy, porozprávala ako sa pečie chlieb a všetci si pochutnali na domácom chlebíku. Žiačky 5. ročníka prostredníctvom prezentácie porozprávali o chlebe zaujímavou formou a nezabudli ešte všetkých ponúknuť chlebom. Žiaci 8. ročníka spracovávali projekt o zdravom stravovaní. Tak ako chlieb je symbolom pohostinnosti a soľ symbol zdravia, snažili sme sa počas celého dňa aj týždňa viesť deti k dobročinnosti a tiež poukázať na zdravé stravovanie.
Utorok - téma: Zelenina a ovocie našich Oravských záhrad
Do školy sme prišli oblečení v zelenej farbe. Pred vyučovaním dievčatá pripravili pre každú triedu ovocno-zeleninové taniere, ktoré počas prvej prestávky rozniesli do tried. Pripravili výzdobu vestibulu z ovocia a zeleniny, ktorú vypestovali doma vo svojich záhradách. Spolu s rodičmi napiekli koláče plné ovocia, koláče našich starých mám. Koláče predávali počas prestávok. Žiaci jednotlivých tried pripravovali umelecké diela z ovocia a zeleniny, ktorú si doniesli. Vznikli naozaj umelecké diela. Aby nič nevyšlo nazmar, po nafotení prác, deti ovocie a zeleninu zjedli.
Streda - téma: Mlieko a mliečne výrobky od našich kravičiek
V tento deň sme prišli v bielej a modrej farbe. Povzbudili sme deti, aby nosili mliečnu desiatu, pretože mlieko vďaka vitamínom, ktoré obsahuje, je pre zdravý vývin a rast veľmi dôležité. Počas prestávok bola ochutnávka mlieka a mliečnych výrobkov - porovnali kravské a kozie mlieko, porovnávali vôňu, chuť. Ochutnali aj kyslé mlieko, či domáci tvaroh, domáce mlieko. Okrem toho mohli vyskúšať aj syr.
Štvrtok - téma: Mäso, hydina, ryby, vajcia, strukoviny u nás na Orave
V tento deň sme prišli oblečení v žltej farbe. Žiak 9. ročníka Bohumil Šprlák si pripravil prezentáciu o význame mäsa, vyzdvihol najzdravšie mäso. Keďže je zároveň rybárom a členom Zväzu drobnochovateľov - chová rôznu hydinu a králiky na domáce účely, ale aj výstavy. Priniesol si do školy rôzne rybárske pomôcky a porozprával im aj o výstavách drobných zvierat. Žiaci sa dozvedeli, čo potrebujú, aby z nich mohli byť rybári. Prednášku s diskusiou a praktickými ukážkami mal pre žiakov prvého stupňa, a potom aj pre žiakov 5. a 6. ročníka.
Piatok - téma: Cukry, tuky, soľ
Žiaci 8. ročníka počas týždňa spracovali dva projekty – Týždeň zdravej výživy, kde pomocou potravinovej pyramídy spracovali informácie o konkrétnych potravinách. V projekte: Na Orave dobre, ťažko ale zdravo porovnávali spôsob získavania potravín dnes a v minulosti, hľadali rôzne druhy jedál, ktoré sa pripravovali v minulosti a ktoré sa pripravujú aj teraz. Projekty prezentovali žiakom nižších ročníkov.
Po napečení medovníkových srdiečok a príprave obrázka s poďakovaním, sme srdiečka zabalili a dievčatá ich rozdávali vo farnosti v nedeľu 20. októbra po obidvoch svätých omšiach, aby potešili a poďakovali všetkým, ktorí prispeli na misie počas misijnej nedele.
Deti okrem získavania vedomostí o jednotlivých potravinách (chlebe, ovocí, zelenine, mlieku mäse,...), trénovali svoju tvorivosť, kreativitu, spoluprácu, zodpovednosť, viedli sme ich k dobročinnosti. Učili sa tímovej práce, spolupráce, rozvíjali komunikačné a digitálne kompetencie. Podporovali sme u detí vedomie o dôležitosti zdravého stravovania a výbere výživných potravín. Snažili sme sa deti viesť k aktívnemu prežívaniu všetkých aktivít.
Počas predaja koláčov a misijného jarmoku sme vyzbierali 291 €. Pán Boh zaplať za finančé príspevky. Ďakujeme všetkým deťom a mamkám, ktoré piekli koláče, a deťom, ktoré pomáhali pri organizácii všetkých aktivít. /MG/
Výstava drobných zvierat
So žiakmi 1. stupňa sme 18.10. navštívili Výstavu drobných zvierat v Podbieli. Obdivovali sme krásne králiky, poštové holuby a dokonca žiak našej školy, deviatak Bohuš Šprlák, tu predstavoval svoje sliepočky, ktoré získali vysoké bodové ocenenie.
26
Cezpoľný beh
Dňa 10. októbra 2024 sa na futbalovom ihrisku v Trstenej konalo OK v cezpoľnom behu, na ktorom naši žiaci reprezentovali školu s vynikajúcimi výkonmi.
Chlapci: M. Mrzena, T. Pakos, G. Karas.
Dievčatá: R. Ťapajová, N. Palugová, S. Pšiteková.
Dievčatá si vybojovali 2.miesto, čo je skvelý úspech! Gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu našej školy.
Účelové cvičenie
- 14
Pre žiakov 2. stupňa sme 7. októbra pripravili účelové cvičenie. Deň začal v škole - na úvod bolo trošku teórie, potom cvičný požiarny poplach. Následne sme sa presunuli na ihrisko. Žiaci v družstvách plnili rôzne úlohy na jednotlivých stanovištiach, ktoré boli venované orientácii v teréne, zdravotnej príprave, športovým disciplínam, ekológii, civilnej obrane, streľbe zo vzduchoviek. Žiaci trénovali presnosť, statočnosť, súťaživosť, športové zručnosti, overili si svoje vedomosti, zisťovali kde je sever, pracovali s buzolou, trénovali spoluprácu, pracovali kreatívne, v skupine potrebovali spolu komunikovať.
Burza povolania 2024
So žiakmi deviateho ročníka sme sa 8.októbra zúčastnili Burzy povolaní 2024, počas ktorej sa prezentovali stredné školy. Prezentovalo sa 25 stredných škôl, 1 zamestnávateľ a ÚPSVaR. Vyučujúci a študenti rozprávali o výhodách štúdia na konkrétnej strednej škole, o nových odboroch. Žiaci získali bližší prehľad odborov na školách nielen v okresoch Tvrdošín, Námestovo a Dolný Kubín, ale aj v Žiline, v Martine a v Liptovskom Mikuláši. /MG/
Pozvánka do rodičovskej skupiny
Svetový deň mlieka v školách
27. september je svetovým dňom mlieka v školách. Všetci vieme, že pestrá strava, ktorá obsahuje všetky biologicky významné látky, je základom výkonnosti a zdravia ľudí. Mimoriadne postavenie v tejto oblasti má mlieko nielen pre dojčatá, deti, ale aj dospelých. Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších zložiek ľudskej výživy.
Mlieko je potrebné pre deti, ich rast. Mlieko by malo byť každodennou súčasťou života.
Pripime si v tento deň.... akože ináč .... pohárom mlieka!
A prečo teda piť mlieko a jesť mliečne výrobky?
1) je zdrojom bielkovín – majú aj antivírusové a antikarcinogénne účinky,
2) obsahuje vitamíny – B12 /krvotvorba/, A /ochrana zraku, slizníc/, E, B1, B2, B6, C, kyselinu pantoténovú,
3) obsahuje jód, ktorý slúži na látkovú premenu,
4) je zdrojom vápnika, fosforu – predchádza osteoporóze – rednutiu kostí,
5) dodá energiu – obsahuje mliečny cukor - laktózu.
Vápnik je dôležitý pre vývoj chrbtice, pre udržanie pevných kostí po celý život, pre dobrú zrážanlivosť krvi, srdcovú a svalovú činnosť či krvný tlak. Pokiaľ je prísun vápnika nedostatočný, telo začne ako zdroje využívať vápnik, ktorý je súčasťou kostí. Preto je prísun vápnika do organizmu veľmi dôležitý. Zaistíme si ho, ak budeme pravidelne piť mlieko.
Odporúčanú dennú dávku vápnika zabezpečí 0,8 litra mlieka alebo 0,5 l mlieka + 50 g syra, alebo 0,25 l mlieka + 30 g syra + 250 ml jogurtu. Podľa nedávnych štúdií totiž práve mlieko je najbohatším zdrojom vápnika.
Myšlienku o potrebe mlieka sme podporili aj bielou farbou oblečenia. Bola vyhlásená súťaž o najviac mliečnych výrobkov na desiatu v triede. V tento deň v každej triede bolo veľké množstvo rôznych mliečnych pochúťok, či sú to jogurty, syry, mlieko, syrokrémy, ....
Na prvom stupni na 1. mieste v počte mliečnej desiaty a v počte žiakov, ktorí mali biele oblečenie sa umiestnili žiaci 3. ročníka a na 2. mieste skončili žiaci 2. ročníka.
Na druhom stupni najviac mliečnych výrobkov doniesli žiaci 6. ročníka, získali 1. miesto a na 2. mieste skončili žiaci 5. ročníka, ktorí taktiež priniesli veľa mliečnej desiaty.
Výhercov čakala mliečna odmena v podobe syrov, mlieka, či šľahačky.
Všetkých nás povzbudzujeme, aby sme každý deň pridali do svojich jedálničkov niečo z mliečnych výrobkov. /MG/
9
Šarkaniáda - zábava na oblohe
V septembrovom slnečnom dopoludní sa na kopci nad dedinou zišli žiaci 1. stupňa, aby si užili jednu z najobľúbenejších aktivít – púšťanie šarkanov. Deti si ich s nadšením niesli a tešili sa, keď im vyletia nad hlavy. Každý sa snažil, aby jeho šarkan vzlietol čo najvyššie. Radosť a smiech sa niesli vzduchom, keď farebné draky v rôznej podobe začali tancovať vo vetre. Niektoré lietali veľmi vysoko. Deti sa výborne vyjašili, vyskákali a prežili príjemné chvíle v prírode. /mb/
24
Návšteva pátra Tomáša
- 2
V našej farnosti sa uskutočnili misie, ktoré viedli pátri minoriti, páter Stanislav a páter Tomáš.
Páter Tomáš navštívil 10. septembra žiakov v škole, predstavil im seba, rehoľu, rehoľné sľuby, vysvetlil im, z čoho sa skladá jeho oblečenie a porozprával im o sv. Františkovi. Vysvetlil im, prečo bývajú misie vo farnosti. Zdôraznil im dve dôležité veci, ktoré si majú zapamätať:
1) Pán Boh nás má rád takých, akí sme. Jeho lásku si nemusíme zaslúžiť, on nás má rád.
Ako rastieme, spoznávame tento svet, nielen dobré, ale aj zlé. Niekedy urobíme niečo zlé, potom máme strach.
2) Pán Boh je ten, ktorý je vždy pripravený nám odpustiť, keď to ľutujeme a chceme začať od znova.
Všetkých žiakov pozval na sväté omše pre deti. Na svätých omšiach pozval deti k novému životu, životu s Ježišom, ktorý začína krstom. Na ďalšej svätej omši im vysvetlil, čo znamená byť blahoslavený – šťastný. Všetkých pozval k šťastnému a radostnému prežívaniu kresťanského života.
Ďakujeme za milú návštevu. /MG/
Výhry v časopise Rebrík
Počas predchádzajúceho školského roka sme intenzívne riešili úlohy v časopise Rebrík. Vyhodnotenie júnového čísla sa uskutočnilo počas prázdnin, preto odmeny pre žiakov prichádzajú v septembri. Odmeny ako krásna kniha, časopis a diplom od redakcie časopisu potešili našich žiakov - žiačku 3. ročníka - Táňu Ondríkovú a žiaka 2. ročníka Jozefa Tarčoňa. Blahoželáme! /MG/
Ak máš záujem