Aj tento školský rok organizujeme na škole akciu pod názvom Farebný týždeň, kedy sa obliekame do konkrétnych farieb, ktoré symbolizujú témy, ktorým sa počas týždňa venujeme. Keďže história je učiteľkou života, je dôležité ju spoznávať, aby sa neopakovali rovnaké chyby v životoch ľudí a celej spoločnosti.
V roku 2018 si pripomíname presne 100 rokov od ukončenia prvej svetovej vojny, 25 rokov od vzniku Slovenskej republiky, 30 rokov od sviečkovej manifestácie a osobnosti ako je Alexander Dubček, či Milan Rastislav Štefánik.
V pondelok prídeme všetci v zelenej farbe, ktorá symbolizuje vojakov, ich obetu, ktorú zložili svojej krajine a zúčastníme sa programu, ktorého hlavnou témou bol život vojaka, ako vyzeral, čo mal oblečené, ako sa stravoval, spal a aké zbrane používal.
V utorok prídeme všetci v bielej farbe, ktorá symbolizuje nevinnosť, aby sme si tak symbolicky pripomenuli milióny nevinných, ktorí prišli o život počas vojny a ktorí prichádzajú o to najcennejšie, čo človek má aj dnes. V tento deň bude na dolnej chodbe svietiť svetielko na pamiatku všetkých nevinných zosnulých.
V stredu prídeme v červenej farbe, vo farbe krvi, ktorej pretieklo veľmi veľa počas bojov a mnoho území Európy je ňou nasiaknutých dodnes. Červená symbolizuje krv, život a jeho zničenie v dôsledku ničivých vojen, bojov, ohavných činov.
Vo štvrtok sa oblečieme do modrej farby, ktorá sa spolu s červenou a bielou nachádza na našej štátnej vlajke. Vlajka je pre každý národ symbolom, na ktorý je hrdý a ktorý ho sprevádza po celý život, lebo predstavuje jeho rodisko, krajinu - domovinu jeho srdcu najbližšiu, nech odíde na ktorýkoľvek kúsok našej krásnej zemegule.
V piatok sa oblečieme do žltej, ktorá symbolizuje slnko, ktoré sa svojimi lúčmi prediera cez mračná, aby svietilo. Takto symbolicky touto farbou ukončíme tento týždeň - nádejou, že všetky boje, bitky, nevraživosť, chamtivosť a nepriateľstvo ľudí premôže svetlo nádeje a opäť svitne nový deň – nový začiatok.
Počas týždňa sa môžete zapojiť do súťaží:
1. Literárna súťaž : napíš úvahu, príbeh na tému: Čo pre teba znamená MIER ?
2. Výtvarná súťaž:
niektorí možno radšej kreslíte, tvoríte, tak môžete nakresliť obrázok s témou: Vojna alebo mier.
3. Vedomostná súťaž – na paraváne, kde sa nachádzajú fotografie pripomínajúce udalosti týchto období
a nejaké informácie, sú pripravené otázky.
Zápisky spomienok starkých
Pripomíname vám aj túto aktivitu a povzbudzujeme vás k návšteve svojich starých rodičov, s ktorými sa porozprávate o vojne, o mieri, o tom, ako to bolo tu u nás, čo prežívali. Svoje zápisky na papieri, ktorý podpíšete, odovzdajte do štvrtka rána svojej triednej pani učiteľke.
Výstava
Pri rozhovoroch vám možno starkí ukážu rôzne predmety, ktoré súviseli s vojnou, ak by ste ich mohli priniesť do školy, urobili by sme si ich výstavu. Môže to byť rôzne oblečenie, odznaky, obedáre, pohľadnice, rôzne spomienkové predmety, všetko okrem zbraní. Predmety je potrebné doniesť najneskôr v stredu.
V piatok by sme chceli zorganizovať besedu so starými rodičmi, ktorí by sa prišli podeliť so svojimi spomienkami na vojnu, na vznik Slovenskej republiky. .
V stredu po vyučovaní o 14.00 vás pozývame na aktivity súvisiace s touto témou. Vojaci, ale aj nevinní ľudia museli prekonávať rôzne ťažkosti, aby si zachránili život. Tak aj my skúsime prekonať rôzne prekážky.
Veríme, že priblížením týchto dôležitých udalostí a osobností poukážeme na hrozivé následky vojny, na dôležitosť mieru vo svete. Predsa mier začína v srdci každého človeka. /MG/