V piatok 19.10. sa naši škôlkari a žiaci 1. až 5. ročníka zúčastnili divadelného predstavenia Princezná so zlatou hviezdou, ktoré si pripravili herci z divadla Clipperton. Pútavou a zábavnou formou nám prerozprávali klasickú rozprávku, ktorá má všetko, čo má dobrá rozprávka mať: krásnu princeznú Ladu, jej otca - panovníka, zlého kráľa Kazisveta. Je tu aj rozprávkový myšací kožúšok a samozrejme kráľovstvo princa Radovana s kráľovskou kuchyňou. Nechýba ani princ, ktorý sa zaľúbi do krásnej Lady. Humorné predstavenie bolo popretkávané piesňami v modernom šate a samozrejme nechýbalo ani ponaučenie. Deti si divadlo naozaj užili, zabavili sa a popritom sa zoznámili aj s klasickou rozprávkou. /mb/
Divadelné predstavenie Princezná so zlatou hviezdou
Požiar v domácnosti
Vyhodnotenie súťaže vo výtvarnom a literárnom prejave
Dňa 30.9.2018 sa sa konalo vyhodnotenie oravskej regionálnej súťaže vo výtvarnom a literárnom prejave s témou Požiar v domácnosti, do ktorej sa zapojili aj naši žiaci. V konkurencii svojich rovesníkov sa im podarilo umiestniť na popredných miestach. Ceny výhercom odovzdal predseda oravských dobrovoľných hasičov Ing.Vladimír Mrekaj a členovia komisie mládeže.
Umiestnenie:
- Kategória: II. 10 - 12 rokov - výtvarná 1. miesto : Dávid Lelič
- Kategória A2 5. - 7. ročník - literárna 1. miesto : Anabela Lekárová, 3. miesto : Sára Pajdučáková
- Kategória A3 8. - 9. ročník - literárna 2. miesto : Adriana Goreková
Výsledková listina tu: vytvarna_literarna_sutaz_2018
Ďakujeme im za vzornú reprezentáciu školy a DHZ v našej obci /zrs./
Malý futbal mladších žiakov
Kvalifikácia do okresného kola
V stredu 17.októbra sa žiaci, resp.chlapci, zúčastnili obvodného kola vo futbale. Z pôvodných šiestich mužstiev sa ho zúčastnili napokon 4 družstvá z Hladovky, Liesku,Trstenej a Vitanovej. Práve z tohto dôvodu bol zvolený systém každý s každým. Naši chlapci si počínali na ihrisku výborne, z troch odohraných zápasov vyhrali všetky tri a tak do okresného kola postupujú z 1.miesta. Chlapcom k dnešnému úspechu srdečne blahoželáme a budeme im držať palce v ďalších kvalifikačných zápasoch. /zrs./
Múzeum holokaustu Sereď a Vojenské múzeum Piešťany
Exkurzia žiakov 6., 7., 8. a 9.ročníka
V roku 2018 si pripomíname presne 25 rokov od vzniku prvej Slovenskej republiky, 30 rokov sviečkovej manifestácie a 100 rokov od ukončenia prvej svetovej vojny, neopomenúc osobnosti ako boli Alexander Dubček, či Milan Rastislav Štefánik. Pohnutá história nášho národa výrazne zasiahla do životov tisícov ľudí. V duchu týchto historických udalostí sa niesol farebný týždeň na našej škole a aj následné sprievodné akcie zamerané na túto tému.
V piatok 12.októbra sme absolvovali exkurziu do Múzea holokaustu v Seredi, ktoré vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora. Počas druhej svetovej vojny boli z neho deportovaní slovenskí Židia. Putovali do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov, zriadených na okupovanom území Poľska. Súčasťou múzea je stála expozícia, v ktorej sú uverejnené dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s danou témou. Toto múzeum slúži aj ako vzdelávacie stredisko, kde sa naši žiaci zúčastnili odbornej prednášky Deti a holokaust. Formou krátkych videofilmov sa zoznámili aj so životnými príbehmi obetí a preživších holokaustu.
Potom naša exkurzia pokračovala do Vojenského múzea v Piešťanoch. V expozíciách je pre verejnosť sprístupnených viac ako 400 kusov trojrozmerných zbierkových predmetov prezentujúcich výzbroj, výstroj a techniku používanú v čs. armáde od konca 2. svetovej vojny až po rok 1992, ako aj technika, ktorú používala Armáda Slovenskej republiky, následne Ozbrojené sily Slovenskej republiky. Väčšia časť veľkorozmerných zbierkových predmetov (lietadlá, vrtuľníky, tanky, ...) je sprístupnená na vonkajších plochách. V rámci tejto prehliadky žiaci absolvovali aj krátky 3D film z vojenskou tematikou.
Unavení, no v presvedčení, že aj prostredníctvom takýchto aktivít prispejeme k budovaniu národnej hrdosti budúcej mladej generácie, sme sa vrátili domov. /zrs./
Súťaž Innovation Camp
V rámci finančnej gramotnosti p.č. Ondríková prihlásila tím žiakov 9.ročníka do súťaže Innovation Camp. Dňa 10.10.2018 sa uskutočnilo žrebovanie a naša škola bola jednou z 8 základných škôl, ktoré sa dostali do užšieho výberu. Členovia súťažného tímu si 7.novembra 2018 v Bratislave preveria a porovnajú vedomosti, i svoju pripravenosť v danej téme so svojimi rovesníkmi z celého Slovenska. Video so žrebovania si môžete pozrieť na: https://www.facebook.com/jaslovensko/videos/256468131679305/
Výtvarná súťaž - Sloboda je ...
V piatok 12.10.2018 sme sa zúčastnili slávnostného odovzdávania cien a diplomov v Galérii Jána Kulicha vo Zvolenskej Slatine. Michaela Žemličková, žiačka 3.A triedy sa umiestnila na krásnom 2.mieste v celoslovenskej výtvarnej šúťaži na tému - Sloboda je... . Srdečne jej blahoželáme. /MŽ/
Farebný týždeň - vyhodnotenie
Máme za sebou farebný týždeň, počas ktorého nás sprevádzali rôzne akcie, aktivity, súťaže. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili. Tešíme sa, že farebný týždeň podporujeme aj farbou oblečenia, ktorá je daná na každý deň. Počas farebného týždňa prebiehali rôzne súťaže.
V literárnej súťaži odmeňujeme: Sáru Pajdučákovú, Emmu Vojtaššákovú, Natáliu Kulkovskú, Simonu Garekovú.
Vo výtvarnej súťaži odmeňujeme: Soňu Karasovú, Anabelu Lekárovú, Timeu Lackovú, Adriána Obrtáča, a tiež aj našich najmenších prvákov, ktorí svojimi kresbami vyjadrili mier.
Do vedomostnej súťaže sa zapojili aj celé triedne kolektívy, či sú to žiaci 3., 4., 5., 8. ročníka. Veríme, že pripravené otázky a pracovné listy pre prvý stupeň nerobili problémy a s pomocou rodičov, internetu sa dokázali nájsť správne odpovede. Odmenu získajú Alica Fukasová, Oliver Pisoň, Erik Karas, Nina Dreveňáková, Jakub Barica, Karin Goreková, Klaudia Ondríková a Radovan Pavelek.
Vo farebnosti chválime všetky triedy, lebo sa všetci veľmi snažili. Preto sme sa rozhodli odmeniť všetkých. Tiež chceme poďakovať žiakom deviateho a šiesteho ročníka za pekné plagáty na tému mier.
Žiacky parlament si pripravil po vyučovaní aktivity súvisiace s touto témou. Vojaci, ale aj nevinní ľudia museli prekonávať rôzne ťažkosti, aby si zachránili život. Tak aj mnohí odvážlivci skúsili prekonať rôzne prekážky, či to boli úlohy zamerané na vytrvalosť, prvú pomoc, prejdenie prekážkovej dráhy. Najlepší tím na druhom stupni bol: Kristína Baricová, Soňa Karasová, Natália Kulkovská. Na druhom mieste Sarah Paľovová a Barbora Lanďáková. A na treťom mieste Matúš Šprlák, Martin Ťapaj a Jakub Ondrík. Na prvom stupni prvé miesto získali: Zuzana, Sandra Kulkovské. Na druhom mieste sa umiestnil Martin Ťapaj a Peter Šiket, ale aj tím Viktória Šefčíková a Denisa Ondríková. Na treťom mieste Alica Fukasová a Sabína Paveleková. Všetkým ďakujeme za účasť, za športového a súťaživého ducha. /MG/
Farebný týždeň
„Kto nepozná svoju históriu, je odsúdený na jej opätovné prežitie.“
Aj tento školský rok organizujeme na škole akciu pod názvom Farebný týždeň, kedy sa obliekame do konkrétnych farieb, ktoré symbolizujú témy, ktorým sa počas týždňa venujeme. Keďže história je učiteľkou života, je dôležité ju spoznávať, aby sa neopakovali rovnaké chyby v životoch ľudí a celej spoločnosti.
V roku 2018 si pripomíname presne 100 rokov od ukončenia prvej svetovej vojny, 25 rokov od vzniku Slovenskej republiky, 30 rokov od sviečkovej manifestácie a osobnosti ako je Alexander Dubček, či Milan Rastislav Štefánik.
V pondelok prídeme všetci v zelenej farbe, ktorá symbolizuje vojakov, ich obetu, ktorú zložili svojej krajine a zúčastníme sa programu, ktorého hlavnou témou bol život vojaka, ako vyzeral, čo mal oblečené, ako sa stravoval, spal a aké zbrane používal.
V utorok prídeme všetci v bielej farbe, ktorá symbolizuje nevinnosť, aby sme si tak symbolicky pripomenuli milióny nevinných, ktorí prišli o život počas vojny a ktorí prichádzajú o to najcennejšie, čo človek má aj dnes. V tento deň bude na dolnej chodbe svietiť svetielko na pamiatku všetkých nevinných zosnulých.
V stredu prídeme v červenej farbe, vo farbe krvi, ktorej pretieklo veľmi veľa počas bojov a mnoho území Európy je ňou nasiaknutých dodnes. Červená symbolizuje krv, život a jeho zničenie v dôsledku ničivých vojen, bojov, ohavných činov.
Vo štvrtok sa oblečieme do modrej farby, ktorá sa spolu s červenou a bielou nachádza na našej štátnej vlajke. Vlajka je pre každý národ symbolom, na ktorý je hrdý a ktorý ho sprevádza po celý život, lebo predstavuje jeho rodisko, krajinu - domovinu jeho srdcu najbližšiu, nech odíde na ktorýkoľvek kúsok našej krásnej zemegule.
V piatok sa oblečieme do žltej, ktorá symbolizuje slnko, ktoré sa svojimi lúčmi prediera cez mračná, aby svietilo. Takto symbolicky touto farbou ukončíme tento týždeň - nádejou, že všetky boje, bitky, nevraživosť, chamtivosť a nepriateľstvo ľudí premôže svetlo nádeje a opäť svitne nový deň – nový začiatok.
Počas týždňa sa môžete zapojiť do súťaží:
1. Literárna súťaž : napíš úvahu, príbeh na tému: Čo pre teba znamená MIER ?
2. Výtvarná súťaž:
niektorí možno radšej kreslíte, tvoríte, tak môžete nakresliť obrázok s témou: Vojna alebo mier.
3. Vedomostná súťaž – na paraváne, kde sa nachádzajú fotografie pripomínajúce udalosti týchto období
a nejaké informácie, sú pripravené otázky.
Zápisky spomienok starkých
Pripomíname vám aj túto aktivitu a povzbudzujeme vás k návšteve svojich starých rodičov, s ktorými sa porozprávate o vojne, o mieri, o tom, ako to bolo tu u nás, čo prežívali. Svoje zápisky na papieri, ktorý podpíšete, odovzdajte do štvrtka rána svojej triednej pani učiteľke.
Výstava
Pri rozhovoroch vám možno starkí ukážu rôzne predmety, ktoré súviseli s vojnou, ak by ste ich mohli priniesť do školy, urobili by sme si ich výstavu. Môže to byť rôzne oblečenie, odznaky, obedáre, pohľadnice, rôzne spomienkové predmety, všetko okrem zbraní. Predmety je potrebné doniesť najneskôr v stredu.
V piatok by sme chceli zorganizovať besedu so starými rodičmi, ktorí by sa prišli podeliť so svojimi spomienkami na vojnu, na vznik Slovenskej republiky. .
V stredu po vyučovaní o 14.00 vás pozývame na aktivity súvisiace s touto témou. Vojaci, ale aj nevinní ľudia museli prekonávať rôzne ťažkosti, aby si zachránili život. Tak aj my skúsime prekonať rôzne prekážky.
Veríme, že priblížením týchto dôležitých udalostí a osobností poukážeme na hrozivé následky vojny, na dôležitosť mieru vo svete. Predsa mier začína v srdci každého človeka. /MG/
McDonald´s Cup - obvodné kolo
McDonald´s Cup je najväčší futbalový turnaj pre žiakov a žiačky 1. stupňa základných škôl. Tento rok sa koná na Slovensku už 21. ročník. Naši žiaci 1. až 4. ročníka sa vo štvrtok zúčastnili obvodného kola, ktoré prebiehalo v Trstenej. Naše futbalové mužstvo bolo výborné, s prehľadom vyhralo všetky zápasy a postúpilo na okresné kolo. Držíme im palce pri ďalších futbalových ťaženiach. /mb/
Šarkaniáda 2018
Je tu farebná jeseň a to je ideálne obdobie pre púšťanie šarkanov. Pestrofarebné divadlo zažili žiaci 1. stupňa v piatok 21.9. Obloha sa opäť zaplnila šarkanmi rôznych farieb, veľkostí a tvarov. Počasie nám prialo, slniečko krásne svietilo, vetrík pofukoval a tak sa deti mohli do sýtosti vyšantiť a vzniesť svojich krásavcov do výšky. Boli aj neúspešné pokusy a v očiach bolo vidieť sklamanie, ak šarkan nechcel vzlietnuť, ale nakoniec sa ho predsa podarilo aspoň trošku prinútiť lietať. Veľa detí odchádzalo z kopca s predsavzatím, že v púšťaní šarkana budú poobede pokračovať aj doma. /mb/
15
Účelové cvičenie - Roháčske plesá
- 28
Krásne počasie babieho leta sme využili na absolvovanie účelového cvičenia. Vo štvrtok 13. septembra 2018 sme zoorganizovali pre žiakov 2. stupňa turistickú vychádzku do Roháčov.
Východiskovým bodom našej túry bol najväčší vodopád Západných Tatier Roháčsky vodopád. Tento vyše 20 metrový skvost vytvára Studený potok, ktorý ho rozdeľuje na dva – Vyšný a Nižný Roháčsky vodopád. Aj keď k nemu sme museli dosť náročne stúpať, odvďačil sa nám príjemným osviežením a krásnym pohľadom.
Ďalej sme pokračovali asi dvojhodinovým stúpaním na Roháčska plesá. Odmenou nám boli skutočne nadherné prírodné panorámy Troch kôp a Baníkova. Po obhliadke vrchných dvoch plies, kde sme si trochu oddýchli, pokračujeme po chodníku klesaním cez kosodrevinu a postupne sa nám ako na dlani vynorili ďalšie štyri plesá. Sprevádzali nás krásne pohľady na Volovec alebo Ostrý Roháč. Postupne sme sa takto dostali až k Ťatliakovej chate, kde sme sa občerstvili a relaxovali pri Ťatliakovom jazierku, hneď vedľa chaty.
Takto sme prešli približne 14, 2 km a trvalo nám to 6 hodín. Príjemne unavení, ale očarení krásou a majestátnosťou Tatier, sa vraciame domov. /SG/
Sezam – matematický seminár
Už od roku 1986 sa začala história matematického seminára pre žiakov 6.-9. ročníka. Korešpondenčná časť SEZAMu sa delí na zimnú a letnú časť. Každá z týchto častí má tri série po šiestich úlohách. Po skončení každej časti sa koná stretnutie najlepších riešiteľov SEZAMu. V zime je to 4-dňové sústredenie, v lete 10-dňový tábor pre približne 35 najlepších riešiteľov. Na týchto stretnutiach sa venujú matematike, športu, rôznym hrám, hlavolamom a iným zaujímavým aktivitám.
V letnej sérii sa podarilo na tábor dostať našej žiačke Eme Fukasovej, ktorá sa zúčastnila letného tábora od 18.-27.8.2018 v penzióne Jazmín v Duchonke. Fotogaléria z tábora si môžete pozrieť na: https://photos.app.goo.gl/w3fZABg746x1XEHg7 /MG/
Koncoročný výlet: Rodný dom Martina Kukučína, Vlkolínec, Hrad Ľupča
Ani zamračená obloha nás nezastavila a 26. 6. 2018, v posledný utorok tohto školského roka sme sa my, žiaci 2. stupňa spolu s pani učiteľkami vybrali na koncoročný výlet. Naša cesta smerovala najskôr do rodného domu Martina Kukučína v Jasenovej. Žiaci sa mohli zoznámiť s prostredím, v ktorom vyrastal a žil náš významný oravský rodák, Martin Kukučín. Potom sme navštívili pamiatku UNESCO - Skanzen ľudovej architektúry vo Vlkolínci. Síce nás počasie trošku popreháňalo, ale aj tak sme stihli objaviť krásu tradičnej ľudovej architektúry. Posledný cieľ nášho výletu bol práve slnkom ožiarený Ľupčiansky hrad, ktorý je naozaj nádherný. Keďže nám počasie prialo, mohli sme si urobiť jedinečné zábery. Síce unavení, ale plní zážitkov sme sa potom mohli vrátiť domov. /RZ/
Účelové cvičenie
Vo štvrtok 21.júna 2018 žiaci 5.-9.ročníka absolvovali účelové cvičenie. Šesťhodinovú túru Prosieckou a Kvačianskou dolinou žiaci hravo zvládli. Cieľom ÚC bol pohyb a pobyt v prírode, orientácia v teréne podľa turistických značiek, spoznávanie rastlín a drevín v lese, ochrana prírody, aj prekonávanie prekážok.
Naša túra začala v malej liptovskej dedinke Prosiek. Asi po 15 minútach cesty sme vstúpili veľkými kamennými vrátami do Prosieckej doliny, kde sme na relatívne krátkom úseku videli veľké množstvo prírodných krás, vysoké skalné steny, vodopády a bohaté druhy lesných porastov. Žiaci po rebríkoch a reťaziach zdolali nielen výškové rozdiely, ale poniektorí aj svoj strach. Asi po troch hodinách cesty sme sa dostali lúkou Svorad až k malému bufetu, kde sme si oddýchli a občerstvili sa. Naša trasa pokračovala cez dedinku Veľké Borové k parkovisku pri cintoríne a odtiaľ lesným chodníkom na Oblazy. Tu sme absolvovali prehliadku unikátnych drevených vodných mlynov, kde dodnes funguje viac ako storočný mlyn. Prítomnosť drobných hospodárskych zvierat umocňoval atmosféru dávnej minulosti. Z Oblazov sme pokračovali Kvačianskou dolinou s neuveriteľne krásnymi vyhliadkami až do Kvačian, kde sa naša celodenná túra skončila. Svoje poznatky z biológie si žiaci rozšírili aj vďaka množstvu informačných tabúľ, ktoré boli po celej trase. Aby nezišli z chodníka, museli po celý čas sledovať modrú turistickú značku.
Myslím, že cieľ, ktorý sme si stanovili na začiatku, sme splnili a aspoň malým zrnkom tak prispeli k láske vlasti a nášmu prírodnému bohatstvu. /text, foto: zrš/
S pltníkmi na Oravský hrad
Pltníctvo - dnes romantika, kedysi tvrdé mozole našich starých otcov. Celé stáročia sa plťami dolu Oravou zvážal tovar nielen zo Slovenska, ale aj z Poľska až do Čierneho mora. Žiaci prvého stupňa si chceli vyskúšali tento spôsob dopravy a zároveň navštíviť Oravský hrad. Z Trstenej sa "oravkou" dopravili do Hornej Lehoty, kde nastúpili na plte na vyhliadkovú plavbu starootcovskou plťou po rieke ORAVA popod skalné bralo Oravského hradu, ktorý je už skoro 800 rokov pyšnou dominantou Oravy. Pri plavbe sa im naskytli jedinečné pohľady na Oravský hrad, vyskúšali si ovládanie plte a obdivovali okolitú prírodu. V Oravskom Podzámku vystúpili a aspoň na chvíľu sa vrátili do minulosti prehliadkou Oravského hradu. /mb/
61
Stopy minulosti sú cestou budúcnosti
20. 6. 2018 si starší žiaci pre svojich spolužiakov pripravili zaujímavé popoludnie pod názvom Stopy minulosti sú cestou budúcnosti. Prihlásení žiaci sa najskôr rozdelili na družstvá. Tieto sme označili farebnými prúžkami, dostali aj svoje „stopy“, do ktorých si zapisovali odpovede a body, a potom to prišlo. Každé družstvo prešlo postupne štyrmi stanovišťami. Na prvom stanovišti sa žiaci dozvedeli niečo o J. A. Komenskom, čítali a počúvali s porozumením, pretože museli odpovedať na otázky z textu. Následne na čas skladali výroky autora a potom podľa indícii hľadali medaily v priestoroch školskej knižnice. Okrem toho nakreslili a prezentovali svoju predstavu učiteľa budúcnosti. Na druhom stanovišti žiaci hádali zloženie rôznych jedál. Pripravili sme im napríklad bábovku z ovsených vločiek, alebo chlieb s bravčovou masťou a uhorkou. Potom museli z daných ingrediencií vytvoriť čo najkreatívnejší tanier, ktorý po vyhodnotení aj zjedli. Tretie stanovište prinášalo aktivity zo sveta medicíny. Žiaci najskôr museli obviazať zraneného človeka a následne hľadali v knihách babské recepty napríklad na bolesť žalúdka, bolesť hlavy z liečivých rastlín. Posledné stanovište sa tešilo najväčšiemu záujmu, pretože žiaci museli vytvoriť a prezentovať oblečenie budúcnosti. Naši žiaci majú neskutočnú fantáziu a modely boli unikátne. Na záver sme všetky družstvá vyhodnotili a odmenili krásnymi cenami a diplomami. Veríme, že takéto podujatie si čoskoro zopakujeme. /RZ/
Fyzika všade okolo nás
To, že aj fyzika je všade okolo nás a môže to byť veľmi zaujímavý predmet, sa presvedčili naši šiestaci, ktorí počas celého roka skúmali rôzne vlastnosti pevných, kvapalných a plynných látok, avšak nie iba v teoretickej rovine, ale sami sa stali vedcami a spoločne objavovali rôzne fyzikálne zákonitosti, ktoré sú okolo nás, no mnohokrát si ich ani neuvedomujeme. Veríme, že sa teoreticky a prakticky naučili nové poznatky, ktoré sa im v reálnom živote určite zídu./RZ/
Putovnej sove sa vo Vitanovej páči...
Putovnej sove sa vo Vitanovej páči... a tak skoro ani neodletí.
19. júna 2018 v Tatranskej Lomnici sa podarilo žiakom 5. ročníka, Simone Garekovej, Júlii Stasovej a Andrejovi Karasovi, obhájiť prvenstvo svojich spolužiakov z minulého školského roka v prírodovednej súťaži podtatranských obcí pod názvom Putovná sova. A drevenú sochu sovy si priniesli opäť domov. Svoje sily si zmerali celkovo s 10 družstvami vo svojej kategórii a obstáli ako najlepší vo vedomostiach týkajúcich sa poznávania hornín, drevín a živočíchov žijúcich na území Tanapu. Svoje zážitky zo spolupráce s lesným pedagógom p. Zdenom Fendekom prezentovali aj pred porotou formou posteru, čo bolo tiež súčasťou hodnotenia.
V kategórii starší žiaci sa súťaže zúčastnili šiestaci: Emma Vojtašáková, Kornélia Pisoňová a Adrián Obrtáč. Aj keď neuspeli na prvých miestach, reprezentovali nás peknou prezentáciou a zažili spolu s celou triedou pekný zážitkový deň v areáli Múzea Tanapu a botanickej záhrady. /SG/
5
Tučná princezná - divadlo pre škôlkárov
Do galérie Tučná princezná - divadlo pre škôlkárov boli pridané fotografie.
21
Keď rozprávky prehovoria
Členovia literárno-dramatického krúžku a žiackeho parlamentu pripravili pre žiakov prvého stupňa zaujímavé podujatie v školskej knižnici pod názvom Keď rozprávky prehovoria. Po príchode našich mladších žiakov privítala Kniholienka, ktorá trávi v priestoroch školskej knižnice všetok svoj čas, lieta z knihy na knihu, číta a spoznáva nových kamarátov. Potom sme žiakov rozdelili do skupín a aktivity a súťaženie mohlo začať. Najskôr Kniholienka ukázala knihu od Pavla Dobšinského, v ktorej boli mince s autorovou podobizňou a číslom rozprávky. Každé družstvo si vybralo jednu mincu. Následne starší žiaci dramatizovali časti rozprávok a mladší žiaci riešili súťažné otázky, čo im išlo veľmi dobre. Druhá úloha bola ale ťažšia, pretože museli z pantomímy zistiť názov rozprávky. Potom všetky družstvá ukázali svoju kreatívnosť, rozprávku ilustrovali a dokonca vymysleli pekné básničky, ktoré aj odprezentovali. Na záver sme si čítali rozprávky od Pavla Dobšinského a porota zatiaľ vyhodnocovala jednotlivé družstvá. Čakanie na výsledky a čítanie rozprávok žiakom spríjemnili aj chutné muffiny s rozprávkovými postavičkami. Porota vyhodnotila body a mohli sme odmeniť jednotlivé družstvá, ktoré získali krásne diplomy, šerpy a ceny. Veríme, že sa našim mladším žiakom podujatie páčilo a našu knižnicu budú navštevovať častejšie, veď ich tam čaká ich kamarátka Kniholienka./RZ/