V dnešnej dobe je dôležité, aby naše deti ovládali minimálne jeden cudzí jazyk. Ale zabúdame, že to, čo je pre nás samozrejmosťou, si častokrát nevážime. Materinský jazyk je neoddeliteľnou súčasťou každodenného života nás všetkých, a tak si ho musíme chrániť a vážiť. Preto sa 21. február niesol v znamení materinského jazyka.
Nadovšetko miluj svoj rodný jazyk,
svoju reč.
Je zamat
a je meč. (Miroslav Válek)
Týmito slovami sa nám žiačky Nella Gazdíková a Timea Lacková (8. A) prihovorili prostredníctvom školského rozhlasu. Previedli nás dejinami našej reči od Veľkej Moravy až po súčasnosť, vysvetlili nám pojmy kodifikácia, fonetický princíp, materinská reč.
Siedmaci na hodine slovenského jazyka vytvárali v skupinách projekty o Konštantínovi a Metodovi, Antonovi Bernolákovi a Ľudovítovi Štúrovi, veď práve ich zásluhou má slovenský jazyk kodifikovanú podobu.
Ôsmaci na hodine dejepisu preberajú tematický celok Slovenské národné hnutie. V rámci jeho 3. fázy sme si priblížili štúrovskú generáciu. Jej vedúcou osobnosťou bol Ľudovít Štúr a práve tomuto kodifikátorovi slovenského jazyka, básnikovi, pedagógovi a politikovi sme sa venovali. Na základe získaných vedomostí sa žiaci pokúsili vytvoriť facebookový profil Ľudovíta Štúra a celý tematický celok sme zavŕšili priraďovaním pojmov, miest, osobností k jednotlivým fázam slovenského národného hnutia.
Chráňme si náš drahocenný poklad – slovenský jazyk. /ZV/