Novinky
Pozvánka
Herb Festival
- 14
V rámci projektu Tvorba udržateľnej školskej záhrady naši žiaci obdržali sadu na pestovanie byliniek a okrasných trvaliek. Tento projekt je realizovaný s podporou Environmentálneho fondu.
Žiaci 6.A triedy sa učili o bylinkách, ich pestovaní a využití v každodennom živote. Počas projektu žiaci sadili rôzne druhy byliniek, starali sa o ne a pravidelne sledovali ich rast. Naučili sa, ako správne polievať rastliny. aké podmienky potrebujú na rast a prečo sú bylinky dôležité pre zdravie človeka.
Žiaci pestovali napríklad mätu, bazalku, tymián, či pažítku. Pri práci rozvíjali svoju trpezlivosť, zodpovednosť a tímovú spoluprácu. Projekt im priniesol veľa nových vedomostí aj radosti z vlastnoručne vypestovaných rastlín.
Na záver Herb Festivalu si žiaci pripravili prezentáciu byliniek a porozprávali o ich účinkoch a využití. Celá aktivita bola pre žiakov zaujímavým a praktickým zážitkom, ktorý ich priblížil k prírode a zdravému životnému štýlu.
Následne sme vyklíčené bylinky presadili do školskej záhrady. Tešíme sa, keď vyrastú a budeme ich môcť využívať. /DB/
Odmena z časopisu Rebrík
Žiaci tretieho ročníka radi pracujú s časopisom Rebrík a usilovne riešia úlohy, maľujú obrázky. Tentokrát potešila výhra v podobe knihy, časopisu a diplomu Paulínu Karasovú a Jakuba Paľu z 3. ročníka. Blahoželáme!
Matematický klokan
Matematický klokan je najväčšia matematická súťaž. Na Slovensku riešilo úlohy 77 244 súťažiacich. Z našej školy sa zapojilo 16 žiakov. Medzi úspešných riešiteľov (20 % najúspešnejších žiakov vo svojej kategórii) sa zaradili Karol Ondrík z 5. ročníka, Ladislav Tomajka zo 7. ročníka. Každý zo žiakov získal účastnícky diplom a ceruzu s logom súťaže.
Ďakujeme za reprezentáciu školy a prajeme veľa úspechov v ďalších súťažiach. /MG/
Atletika – okresné kolo
Dňa 19.5.2026 v športovom areáli ZŠ s MŠ Nižná sa konalo okresné kolo v atletike, kde naši žiaci reprezentovali školu vo viacerých atletických disciplínach. Súťažili v behoch na 60 m, 300 m a 800 m, v skoku do diaľky, skoku do výšky, v hode nerf vortexom, vo vrhu guľou a v štafete 4 × 60 m.
Veľký úspech sa podaril Tobiasovi Matušiskovi, ktorý vo vrhu guľou vybojoval krásne 3. miesto. Srdečne gratulujeme!
Našu školu reprezentovali:Matej Šimaľa, Tobias Matušiska, Šimon Brnušák, Timotej Pakos, Marko Ulrich, Jakub Janiga, Andrej Šprlák a Lukáš Mlkvík.
Ďakujeme všetkým žiakom za vzornú reprezentáciu školy, športové nasadenie a bojovné výkony.
Oslava Dňa rodiny
Pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny, ktorý sa z rozhodnutia OSN pripomína na celom svete každoročne 15. mája, si naše deti v nedeľu 17.5. pripravili milý program, ktorým potešili svojich rodičov, starých rodičov i všetkých prítomných hostí. Prostredníctvom ľudových piesní, tancov a krátkych básničiek vyjadrili rodičom svoju lásku, úctu a poďakovanie za ich starostlivosť, trpezlivosť a výchovu.
Deti vystupovali s veľkou radosťou a nadšením, čo vytvorilo príjemnú a srdečnú atmosféru. Ľudové kroje, hudba našich heligonkárov a úsmevy na tvárach prítomných umocnili krásu celého podujatia. Spoločne sme tak prežili chvíle plné radosti a vzájomnej blízkosti, ktoré nám opäť pripomenuli, aké dôležité miesto má rodina v živote každého z nás. Zostrih z predstavenia si môžete pozrieť aj na https://www.youtube.com/watch?v=cQCE-8Wtrw4 (mb)
23
Úspechy našich spevákov
Dňa 12.5. 2026 sa v Kultúrnom dome v Trstenej konala okresná spevácka súťaž Matičný sláviček, na ktorej našu školu reprezentovali žiačky Timea Tomajková, Hanka Čarnoká, Ninka Vojtašáková, Viktória Ulrichová, Vaneska Šefčíková a Rebeka Šefčíková.
Svojím speváckym vystúpením si vyspievala krásne 1.miesto v II.kategórií Viktória Ulrichová.
Dňa 14.5.2026 sa v ZUŠ Nižná konalo okresné kolo Slávik Slovenska. Školu reprezentovali žiačky Timea Tomajková, Dorotka Števuliaková a Rebeka Šefčíková.
3. miesto v III. kategórií získala Rebeka Šefčíková.
K týmto úspechom dievčatám srdečne blahoželáme a všetkým ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy. Prajeme im ešte veľa hudobných úspechov a radosti zo spevu. DT
Školské kolo súťaže v speve ľudových piesní
Aj tento rok v máji sa na našej škole konalo školské kolo speváckej súťaže Slávik Slovenska. Talentovaní speváci a speváčky sa predviedli s krásnymi slovenskými ľudovými piesňami z rôznych oblastí Slovenska. Ukázali nielen svoj spevácky talent, ale aj odvahu a lásku k folklóru.
Súťažilo sa v troch kategóriách a porota mala naozaj náročnú úlohu vybrať tých najlepších. Víťazi jednotlivých kategórií budú našu školu reprezentovať na okresnom kole súťaže a niektorí predvedú svoje spevácke umenie na súťaži Matičný sláviček. Všetkým účinkujúcim ďakujeme za krásne vystúpenia, učiteľom za prípravu žiakov a rodičom za podporu. Víťazi:
I.kategória ( 1. - 3. ročník)
1. Timea Tomajková
2. Emily Ulrichová, Hana Čarnoká
3. Adam Tomajka, Marián Stroka
II. kategória ( 4. - 6. ročník )
1. Dorota Števuliaková
2. Nina Vojtašáková, Viktória Ulrichová
3. Kevin Šefčík, Adela Havrilová
III. kategória ( 7. - 9. ročník )
1. Rebeka Šefčíková
2. Vanesa Šefčíková
Cena poroty: Matej Števuliak, Karin Janigová
Držíme palce našim reprezentantom v ďalšom kole a veríme, že budú úspešne šíriť krásu slovenských ľudových piesní aj naďalej. (mb)
25
🎉 Vyhodnotenie súťaže 🎉
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do našej Erasmus+ súťaže a pozorne sledovali naše príspevky a fotografie z Fínska 🇫🇮🌿🐾
Mnohí z vás mali naozaj bystré oči a podarilo sa vám objaviť ukryté rastliny a živočíchy 👀
🎁 Magnetku z Fínska získavajú: Félix Fukas a Lukáš Pajung.
Srdečne gratulujeme! 😊
Ďakujeme všetkým za účasť a tešíme sa na ďalšie spoločné aktivity ✨
Deň rodiny
Pozývame vás na školskú akciu Mamke a ockovi – Deň rodiny, ktorá sa uskutoční 17. 5. 2026 o 14:30 h v Kultúrnom dome vo Vitanovej.
Deti si pre vás pripravujú program, ktorým chcú potešiť najmä svojich rodičov a najbližších.
Budeme radi, keď prídete.
Pútnici jubilea Spišskej diecézy – Po stopách liturgie
- 107
Dňa 7. mája 2026 sa žiaci 5., 6. a 7. ročníka zúčastnili duchovno-poznávacej púte s názvom „Pútnici jubilea Spišskej diecézy – Po stopách liturgie“. Táto púť sa konala v čase, kedy naša Spišská diecéza oslavuje 250 rokov od založenia. Spoločne sme navštívili významné duchovné miesta Spišskej diecézy.
Naša cesta sa začala skoro ráno. Prvou zastávkou bola Konkatedrála Sedembolestnej Panny Márie v Poprade, kde sme sa oboznámili s históriou chrámu, jeho významom pre veriacich a chvíľku sme zotrvali v modlitbe pri vyloženej Sviatosti Oltárnej.
Následne sme pokračovali do Levoče, kde sme navštívili Baziliku Navštívenia Panny Márie – významné pútnické miesto Slovenska. Atmosféra tohto posvätného miesta v nás zanechala silný duchovný dojem. V bazilike sme si mohli uctiť relikvie sv. Jána Pavla II. a rodiny Ulmovcov. Mohli sme si pozrieť aj ďakovné tabuľky od tých, ktorým Panna Mária pomohla.
Ďalšou zastávkou bola Spišská Kapitula. Začali sme prehliadkou Katedrály sv. Martina z 13. stor., ktorá je najdôležitejším chrámom diecézy, je sídelným chrámom diecézneho biskupa. Chrám je katedrálny preto, lebo sa v ňom nachádza biskupský stolec – katedra. Slovom a hrou na organe nás sprevádzal pán kaplán Štefan. Pokračovali sme prehliadkou biskupského úradu, boli sme v kanceláriách, v miestnosti, v ktorej bol zatvorený biskup Ján Vojtaššák, kým ho odviezli do väzenia. Na biskupskom úrade sme boli aj v biskupskej kaplnke, kde nám pán kaplán udelil požehnanie relikviami bl. Zdenky Schelingovej z Krivej. Stretli sme sa s otcom biskupom Františkom, ktorý nás srdečne prijal, odpovedal na zvedavé detské otázky, porozprával nám o oblečení biskupa, mohli sme vidieť a držať jeho symboly – kríž – pektorál, prsteň, biskupskú berlu - pastorál, čiapku - solideo. Z vďačnosti sme odovzdali otcovi biskupovi duchovnú kyticu, ktorú z modlitieb, obetovaných svätých omší uvili žiaci a pani učiteľky, ktorí boli na púti.
Po stretnutí sme slávili svätú omšu v kaplnke v Kňažskom seminári. Potom sme prešli do Múzea na Spišskej kapitule, kde sme po zhliadnutí videa o Turínskom plátne videli jeho vernú repliku v skutočných rozmeroch.
Poslednou zastávkou bol Kežmarok a Gréckokatolícky Chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky. Otec Dominik nám predstavil jednotlivé časti chrámu, liturgiu a liturgické oblečenie východného obradu. Poukázal na spoločné a rozdielne znaky medzi rímskokatolíckym a gréckokatolíckym chrámom, grékokatolíckou liturgiou a rímskokatolíckou svätou omšou. Mimoriadnym zážitkom bolo, že sme sa mohli dostať aj do svätyne za ikonostas.
Poďakovanie patrí pánu kaplánovi Štefanovi Štellmachovi pôsobiacemu v Tvrdošíne, ktorý nás sprevádzal počas celého dňa.
Celá púť bola pre nás duchovným zážitkom, obohatením vedomostí i upevnením viery. Domov sme sa vrátili plní dojmov, hlbokých zážitkov, nových poznatkov a krásnych spomienok. /MG/
Úspech našej žiačky v celoslovenskej výtvarnej súťaži
Naša škola zaznamenala krásny úspech v 19. ročníku celoslovenskej výtvarnej súťaže „Záhradka pre radosť“, ktorú organizuje Slovenský zväz záhradkárov.
Do súťaže sa v tomto ročníku zapojilo 151 škôl z celého Slovenska a odborná porota hodnotila až 1105 výtvarných prác. Spomedzi nich bolo vybraných len 50 ocenených diel.
S radosťou oznamujeme, že medzi ocenenými bola aj naša žiačka 6.ročníka Viktória Ulrichová, ktorej práca uspela v kategórii C a bola odmenená Školským kreatívnym balíčkom COLORINO.
Ocenené výtvarné práce boli vystavené na Záhradkárskom veľtrhu v Trenčíne a verejnosť si ich bude môcť pozrieť aj počas výstavy AGROKOMPLEX 2026 v Nitre.
Viktórii srdečne blahoželáme a ďakujeme všetkým žiakom, pedagógom aj rodičom, ktorí sa podieľali na rozvíjaní tvorivosti a vzťahu detí k prírode./JL/

Beseda s lesníkom
- 5
V utorok 5.5.2026 k nám zavítal pán lesník R. Michalec, aby nám porozprával o TANAPe.
Na prednáške sa žiaci piateho a siedmeho ročníka dozvedeli, ako národný park vznikol, z akých hornín je tvorený, aké významné ojedinelé endemitné druhy rastlín a živočíchov v ňom rastú a žijú. Po prednáške sme sa vybrali do blízkeho okolia, ku rieke Oravica. Tam nám p.lesník ukázal dreviny. Zemeral sa hlavne na ihličie, sfarbenie kôry, listy a šišky. Porozprával nám o rozdieloch medzi jednotlivými druhmi a ako najlepšie dreviny rozpoznáme vo voľnej prírode. Nakoniec sme si vypočuli nahrávky- zvuky zvierat žijúcich v Tatrách.
Veľmi pekne ďakujeme pánu lesníkovi Radovi Michalcovi za krásne dopoludnie. /DB/
Úspech vo výtvarnej súťaži v diecéznom kole
S radosťou oznamujeme, že naša žiačka Veronika Viktorová dosiahla vynikajúci úspech vo výtvarnej súťaži Biblia tvojimi očami, kde v diecéznom kole získala 1. miesto v 2. kategórii.
Porotcovia mali ťažkú úlohu, keďže do diecézneho kola prišlo 176 krásnych výtvarných prác z 37 škôl.
Veronika za svoje krásne a originálne dielo s názvom "Tí čo sejú v slzách, s jasotom budú žať." bola odmenená nielen diplomom, ale aj balíkom „ako svet“, ktorý obsahoval množstvo pekných cien.
Víťazné práce z diecézneho kola postupujú na celoslovenské kolo. Veronike srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších tvorivých úspechov! /MG/
McDonald’s Cup
Dňa 24. 4. 2026 sa v Trstenej na multifunkčnom ihrisku konalo okresné kolo súťaže McDonald’s Cup pre žiakov 1. stupňa ZŠ.
Naši žiaci si zmerali sily so školami ZŠ s MŠ Hladovka, ZŠ s MŠ Čimhová a ZŠ s MŠ R. Dilonga Trstená.
Ďakujeme všetkým zúčastneným za reprezentáciu školy a športové nasadenie.
EkoVITA 2026 - 0. ročník
tento projekt podporený Environmentálnym fondom
11Dňa 16. apríla 2026 sa na našej škole uskutočnil nultý ročník festivalu EkoVITA, ktorý bol venovaný environmentálnym témam, ochrane prírody a podpore udržateľného spôsobu života.
Cieľom podujatia bolo viesť žiakov k zodpovednému prístupu k životnému prostrediu a rozvíjať ich environmentálne myslenie prostredníctvom zážitkového učenia. Spolu so žiakmi z Poľska mali možnosť aktívne sa zapojiť do rôznych praktických činností, ktoré im priblížili význam ochrany prírody v každodennom živote.
Počas dňa sa oboznámili s témami ako včelárstvo a jeho význam pre ekosystém, vyskúšali si výrobu recyklovaného papiera, zapojili sa do školského swapu podporujúceho opätovné využívanie vecí a zúčastnili sa aktivít zameraných na udržateľné stravovanie. Súčasťou programu bol aj vedomostný kvíz, ktorý preveril ich získané poznatky z oblasti životného prostredia.
Podujatie prinieslo žiakom nielen nové vedomosti, ale aj cenné praktické skúsenosti a posilnilo ich uvedomenie si dôležitosti ochrany našej planéty.
Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii a realizácii tohto podujatia – pedagógom, rodičom aj všetkým realizátorom jednotlivých aktivít. Osobitné poďakovanie patrí Environmentálnemu fondu za podporu, vďaka ktorej sa toto podujatie mohlo uskutočniť.
Veríme, že festival EkoVITA sa stane tradíciou a bude aj naďalej inšpirovať žiakov k zodpovednému správaniu voči životnému prostrediu.
ekoVita 2026 - 0. ročník
